Náhradní existence Simona Petrů

Svou duši – „světlo, které je v tobě“ – zachráníš jen tak, že řekneš ne, že jim plivneš do ksichtu!”

Jak uniknout z kruté reality každodenního života v nesvobodě a stereotypu „domácího vězení“ do „svobodného“ světa tvorby? Z doživotního živoření v „jistotě nejhoršího“ zachraňuje stárnoucího spisovatele jen magický svět literatury a vzpomínek. Tato náhradní existence je jediným světlem v temnotě bytu na pražském sídlišti, v temnotě, která zachvátila celý jeho svět. „Vlčácká“ realita stereotypu, ponížení a hlouposti však nepřestává bušit na dveře. Navenek předčasný stařec, uvnitř živoucí a energický autor, jehož jediným přítelem a souputníkem je žena Marie, přesto nachází dost síly, aby s notnou dávkou nadhledu, humoru, ironie a střízlivé sžíravosti dokázal brilantně pojmenovávat neuralgické body doby i zrůdného totalitního systému, ve kterém musí žít i  umírat. 

Autorská inscenace, ve které se odráží jeden celý život Jana Zábrany. Jeden dlouhý Štědrý večer. Jedno lidské zoufalství v jednom režimu. Jedna náhradní existence za život v nesvobodě. Jeden osobní komentář k dějinám. 

Autorka textu Náhradní existence, Simona Petrů, čerpala zejména z deníků Jana Zábrany (Celý život), povídky Psovod Gerža, knihy Evy Zábranové Flashky, Zábranových překladů z děl Sylvie Plath (Ariel), Curzia Malaparteho (Černý vítr), Allena Ginsberga (Kvílení) a dalších. 

Inscenace vznikla s vědomím a laskavým svolením Evy Zábranové. 

(Divadlo 3+kk z.s. ve spolupráci s A studiem Rubín)

Režie
Adam Steinbauer

Dramaturgie
Simona Petrů, Lucie Ferenzová, Jiří Ondra

Výprava, Light design
Tereza Bartůňková

Hudba
Matyáš Krtička

Hrají
Tomáš Milostný, Václav Marhold a Agáta Kryštůfková

Informace o inscenaci

Premiéra
25. března 2022

Délka
70 minut bez přestávky

Upozornění
Aby byl umělecký účinek ještě umělečtější a ještě srdcovější, v této inscenaci se kouří skutečné cigarety a užívají kouřové a světelné efekty.

Partneři