Autor v domě

Upiš se (v) Rubínu

Pokud se chceš stát autorem divadelních textů a nebo si už začal/a a nevíš, jak dál – přihlas se do našeho projektu Autor v domě. Můžeš tvořit a psát ve spolupráci se dvěma zkušenými tutory – Marií Novákovou a Karlem Kratochvílem, a v kolektivu dalších autorů po dobu osmi měsíců. Na závěr se Tvůj text uvede v rámci scénického čtení u nás v Rubínu. A kdo ví, možná se právě tvůj text objeví i v našem repertoáru Rubínu. Chceš? Tak nám pošli svou přihlášku do 28. 2. 2022!

Podmínky projektu

Autor v domě je otevřen všem autorům a autorkám bez rozdílu věku i zkušeností. Tutoři spolu s uměleckou šéfkou A studia Rubín budou účastníky vybírat na základě těchto zaslaných podkladů:

  • motivační dopis (max. 2 500 znaků)
  • strukturovaný životopis
  • náčrt synopse budoucího textu (max. 2 500 znaků)
  • jedna až dvě ukázky dosavadní tvorby s krátkým komentářem důvodu výběru

Vše zašli na e-mailovou adresu astudiorubin@gmail.com a v předmětu uvěď „Autor v domě“. Přihlášky přijímáme nejpozději do 28. 2. 2021 23.59. Vyhlášení vybraných Autorů v domě proběhne 21. března 2022. První kolokvium se bude konat v sobotu 23. dubna v A studiu Rubín.

Přínos iniciativy

Autor v domě je autorská dílna, která iniciuje a podporuje vznik nových divadelních textů. V rámci českých nezávislých divadel je jedinečnou iniciací, jejímž výsledkem jsou nejen nové divadelní texty (zatím jich máme osm), ale také jejich scénická čtení či inscenace a v neposlední řadě i noví autoři. 

Naše autorská dílna reaguje na dlouhodobě neuspokojivou situaci současné české dramatiky. Její podoba je inspirována několika modely pro podporu začínajících autorů a vznik nových v německé jazykové oblasti, kde existuje velká řada dílen, seminářů, festivalů, ale i studijních oborů. Tato péče se následně odráží ve velkém množství každoročně vznikajících kvalitních a nezaměnitelných textů a v širším kontextu i ve vyspělé divadelní kultuře obecně.

Jak Autor v domě probíhá?

V zimě každého roku vypisujeme výzvu, do které se mohou přihlásit autoři a autorky bez rozdílu věku a zkušeností. Na základě zaslaných textů vybírá naše porota skládající se ze dvou tutorů a umělecké šéfky Rubínu tři až pět autorů. Ti se v rámci autorské dílny setkávají po dobu osmi měsíců s tutory na pravidelných kolokvií, které slouží jako platforma k tolik potřebné reflexi a vedení angažovaného dialogu. Pro vznik podnětných tvůrčích dialogů jsou konzultovány nejenom texty účastníků, ale i samotných tutorů, a to od jejich základní ideje až po finální tvar. Autoři tak mohou své texty nejen dávat v pléna, číst nahlas, zkoušet si, co funguje a co nikoliv, ale zároveň se musí také zamýšlet nad texty svých kolegů. 

Síla naší tutorské skupiny je vždy rozložena tak, aby začínajícím autorům zprostředkovála důležité postřehy z vlastního procesu tvorby, své zkušenosti s výstavbou divadelního textu (možné přístupy, formulace tématu, případně práce na postavách, jejich charakterizace, budování situací, jazyková složka). A zároveň aby mezi tutory byli i praktikující divadelníci – režiséři a dramaturgové, kteří mohou začínajícím autorům přiblížit proces práce a přemýšlení o textu při jeho inscenování.
Na závěr dílny autoři odevzdají dokončené texty, které se uvádějí ve formě scénického čtení a jeden z nich se případně v nadcházející sezoně inscenuje.

Našimi tutory již byli autor a matematik René Levínský, režisérka a dramaturgyně Lucie Ferenzová, autorka a dramaturg Ondřej Novotný, dramaturgyně a autorka Simona Petrů. V roce 2021 pod vedením autorky Markéty Bidlasové a režiséraka Jiřího Ondry psali své texty Alexej Sevruk, Eliška Peřichová, Luisa Marie Purkrábková, Jitka Herčíková a Tereza Trusinová. 

Tutoři 2022

Autor v domě

Karel Kratochvíl

Herec, režisér, autor, dramaturg a produkční, absolvent herectví na katedře alternativního divadla DAMU. Jako autor, režisér a produkční spolupracoval se Studiem DAMÚZA, duem Bratři v tricku, jako dramaturg nebo autor s MDP a Divadlem DRAK. Je zakladatelem platformy Krutý krtek, ve které se věnuje tvorbě pro publikum mimo divadelní prostory. Autorsky se podílel na rekonstrukci průvodu k výročí sametové revoluce Vezmi s sebou květinu a Díky, že můžem. Realizoval také čtení po pražských tramvajových zastávkách Ostrůvky poezie. Je autorem rozhlasových a televizních pořadů, spolupracovníkem organizace Post Bellum. Působil také jako moderátor, redaktor a editor Českého rozhlasu Vltava. V současné době vede žižkovské Kulturní centrum Vozovna.

Autor v domě

Marie Nováková

Divadelní a rozhlasová dramaturgyně a autorka, absolventka oboru dramaturgie na katedře činoherního divadla DAMU. Spoluzakladatelka a dramaturgyně nezávislého divadelního souboru Tygr v tísni a Divadla VILA Štvanice. Umělecká ředitelka plenérového divadelního festivalu Antická Štvanice. Ve své tvorbě se zabývá adaptacemi a inscenováním literatury 20. a 21. století, antickým dramatem a divadlem v netradičních prostorech.

Ohlasy předchozího ročníku

„Po cestě do Rubínu mi běží hlavou, že se asi musela stát chyba. Je mi trapně, bojim se, že prostě nejsem dost dobrá. Následně mě uklidňuje rozebírat texty ostatních a smaltalky s přesahem o kuřácký pauze. A taky to, že nemusim dokazovat, jestli jsem dost dobrá, ale prostě můžu sdílet svoje pokusy s někým, koho to fakt zajímá. Takže pak po cestě z Rubínu málem vběhnu pod jedoucí tramvaj, protože mám hlavu plnou nápadů a chuť bejt co nejdřív doma, abych si je zapsala. Prostě stimul.“

Marie - Luisa Purkrábková - Autor v domě Marie - Luisa Purkrábková

„Autor v domě je příležitost tvořit v dialogu, podělit se o samotu, která běžně provází psaní, rozcupovat ji a znovu poskládat, přetavit ji do radosti z tvorby a dojít od slova k činu a dílu. Autor není text, ale téma. Autor v domě je stůl, u kterého si uvědomíte, o čem chcete doopravdy psát.“

Tomáš Ráliš - Autor v domě Tomáš Ráliš

„Takovej ten nejlepší kámoš, co si nedělá servítky a řekne vám to všechno na rovinu. Takovej ten kámoš, co si váš text jako fakt přečte. Má pro vás pochopení, ale i připomínky a dokope vás se přemoct a vystoupit ze svý zóny autorský pohodlnosti! Inspirativní debaty o devadesátkách, politický situaci a indickejch masérech samozřejmostí.“

Barbora Hančilová - Autor v domě Barbora Hančilová