Nepřehlédněte

Milí Rubínovci, je vyhlášen nouzový stav a my sami bychom neradi přispívali ke skokovému nárůstu nákazy, proto jsme se rozhodli do odvolání zrušit všechna naše nejbližší představení. Vstupenky vám vrátíme přes portál Goout, ale buďte prosím trpěliví, vzhledem k velkému přetížení prodejního portálu.

Autor v domě

A studio Rubín vypisuje druhý díl projektu Autor v domě 

Autor v domě vychází z dramaturgie A studia Rubín, která je ve značné míře založena na autorských textech a inscenacích. Jeho záměrem je pomoci iniciovat vznik nových divadelních textů a poskytnout prostor (začínajícím) autorům psát v tvůrčím dialogu se dvěma výraznými osobnostmi české divadelní scény – Ondřejem Novotným a Simonou Petrů. 

Tento projekt bude probíhat formou kolokvií, na kterých se budou vybraní účastníci pravidelně setkávat s tutory. Aby vznikl podnětný tvůrčí dialog budou konzultovány nejenom texty účastníků, ale i samotných tutorů, a to od jejich základní ideje až po finální tvar. 

Od února do září dojde celkově k šesti setkáním. Závěrečným výstupem bude scénické čtení, které se uskuteční v A studiu Rubín. Potenciální možností také je inscenování některého textu či textů v A studiu Rubín a jejich zařazení do repertoáru.

Podmínky

Autor v domě je otevřen všem autorům a autorkám bez rozdílu věku i zkušeností. Tutoři spolu s uměleckou šéfkou A studia Rubín budou účastníky vybírat na základě těchto zaslaných podkladů:

  • motivační dopis (max. 2 500 znaků),
  • strukturovaný životopis,
  • náčrt synopse budoucího textu (max. 2 500 znaků),
  • jedna až dvě ukázky dosavadní tvorby s krátkým komentářem, proč jste vybrali právě tyto ukázky.

Vše zašlete na e-mailovou adresu astudiorubin@gmail.com a v předmětu uvěďte „Autor v domě II.“. 

Přihlášky zasílejte nejpozději do 31. ledna 2020. První kolokvium se bude konat v sobotu 15. února 2020.


Autor v domě 2020

Ondřej Novotný

Narozen 1984 v Praze. Po gymnáziu vystudoval VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze (obor Tvorba textu, scénáře) a DIFA JAMU v Brně (Divadelní dramaturgie). V současnosti je zaměstnán jako pedagog Pražské konzervatoře a Konzervatoře Duncan centre. Od března 2015 (pohostinsky už od září 2014) působí jako dramaturg a autor v Divadle X10. Od dob studií se taktéž věnuje psaní pro divadlo a jako autor spolupracoval s několika českými divadly (Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo, Klicperovo divadlo v Hradci Králové, A studio Rubín, NoD, Studio Hrdinů, Divadlo X10) i Českým rozhlasem.

V roce 2011 zvítězil v soutěži Cena Konstantina Trepleva se svým textem To léto. V roce 2018 získal druhé místo za hru Teritorium v dramatické soutěži agentury Aura-pont. Stejná hra byla oceněna děleným 3. – 5. místem v Cenách divadelní kritiky v kategorii Nejlepší česká hra uvedená v roce 2018. Dvakrát se účastnil unikátní akce The 24 Hour Plays pořádané Divadlem X10. Poprvé jako dramaturg, podruhé jako autor textu Never more. Mezi jeho poslední hry dále patří Kolaps nebo Série bezdůvodných aktů.

V Brně spoluzakládal nezávislou divadelní skupinu D´EPOG, aby poté s několika kamarády přešel do nově vytvořené formace Masakr Elsinor, která inspirace poezií spojuje s poloimprovizovanými performancemi v netradičním prostoru. Je zpěvákem a saxofonistou v punkové kapele Vyčůrat a spát, velmi příležitostným hercem a folkovým písničkářem.

Simona Petrů

Jako dramaturgyně a dramatička začínala v brněnském Divadle v 7 a půl. Poté byla dramaturgyní v divadle Husa na provázku. Hostovala i v Hadivadle, ND Brno, Divadle Polárka, ve Studiu Hrdinů a dalších scénách po celé republice. Zakládala nezávislé scény Zbrojovkapůl.cz a Paradox. Je autorkou divadelních her Tichý Tarzan o fotografu Miroslavu Tichém, Mašíni – cestou samurajů, Zasnoubené se smrtí, Marx Bros, PŠT aneb postšoková terapie, Medvědi, Mileniny recepty, Věra o gymnastce Věře Čáslavské nebo Ve jménu republiky věnující se období třetího odboje v Československu ad. Spolupracovala např. s režiséry M. T. Růžičkou, A. Petrželkovou, K. Polívkovou, J.A. Pitínským, V. Morávkem, M. Dočekalem, M. Hábou. V současné době je dramaturgyní Městských divadel pražských, kde má za sebou inscenace Andělé v Americe a Sláva a pád krále Otakara.

Ohlasy předchozího ročníku

„Píšete? Jde vám to? Nejde vám to, protože vám nikdo neurčuje hranice? Nikdo vám neurčuje deadliny? Nemáte si s kým povídat, o tom co píšete? A potřebujete si o tom povídat? Psaní je osamělá činnost a nic nepotěší a nepomůže víc, než když zjistíte, že jsou kolem vás lidé, kteří mají stejné problémy. Teda problémy s psaním divadelních her. Ostatní problémy se tím třeba vyřeší taky.“

Ondřej Šulc - Autor v domě Ondřej Šulc

„Autor v domě. Sobotní odpoledne v Rubínu. Oříšky. Pochopení. Konstruktivní nepochopení. Čtení nahlas. Čaj. Dialog. Jako doma. Autoři, mentoři, káva. Zkuste to taky!“

Eva Blechová - Autor v domě Eva Blechová

„Takovej ten nejlepší kámoš, co si nedělá servítky a řekne vám to všechno na rovinu. Takovej ten kámoš, co si váš text jako fakt přečte. Má pro vás pochopení, ale i připomínky a dokope vás se přemoct a vystoupit ze svý zóny autorský pohodlnosti! Inspirativní debaty o devadesátkách, politický situaci a indickejch masérech samozřejmostí.“

Barbora Hančilová - Autor v domě Barbora Hančilová