Sezona 2022/2023

pouť budoucí je tvá

Budoucnost. No, ta budoucnost…Ufff… Zneklidňuje. Provokuje. Je nejasná. Abstraktní. Jisté ale je, že se tvoří už teď. Pohled zpět není zrovna nejútěšnější. Je spíš, přinejmenším, rozpačitý. Přesto existuje i mnoho dobrého, podstatného a nezaměnitelného, co by stálo za to vzít na pouť budoucí s sebou.

Tomu, co by to mohlo, nebo snad dokonce mělo být, co je potřeba znovu objevit, zasadit do nového kontextu a s láskou pěstovat, věnujeme naší 55. sezonu.

Začneme projektem Tumor: Polyamor. Česko-skandinávská performativní skupina T.I.T.S. se zakládající členkou Nelou H. Kornetovou se již podruhé spojí s týmem Rubínu. Vytvoří silně vizuální a pohybovou inscenaci o polyamorii a rakovinových metastázích. Inscenace Po škole otevře téma vzdělávání a předávání pomyslné štafety v podobě společenské role. Touto inscenací poprvé do A studia Rubín vstupuje nedávný absolvent KALD DAMU režisér Štěpán Gajdoš. I v této sezoně bude Rubín spolupracovat se spolkem Kolonie. Režisérka Lucie Ferenzová vytvoří autorskou inscenaci Propast, která se zabývá tématem deprese a přes environmentální žal se doslova propadá až k tání ledovců. Bude to vážná sranda! Závěr sezony patří režiséru Jiřímu Ondrovi a jeho autorské inscenaci Plán B. S notnou dávkou sebeironie reflektuje rekvalifikační kurzy, snění o lepším životě, práci a seberealizace, ke které nikdy nedojde.

Doufáme, že tahle „pouť budoucí“ je naše společná, srdcová a že to bude smysluplná cesta s dobrým koncem.

P.S. Název letošní sezony jsme si vypůjčili od Ivana Blatného, konkrétně z jeho básně Stará bydliště. Je možné si ji sbalit s sebou jako kousek krásy. Další čtyři v podobě našich premiér budete moci posbírat cestou.

STARÁ BYDLIŠTĚ
6, Brunswick Gardens, Kensington

Maqui, můj kocourku, co děláš, ještě žiješ?
Musíš být velmi stár a znaven, jak je ti?
Je ještě v knihovně ta krásná poezie,
jsou ještě v knihovně Štolbovy paměti?
Brunšvické zahrady. Princ Albert ještě žije,
v Hyde Parku, v Kensingtonu, zde v těchto zahradách.
A žije starý dvůr, a žije Viktorie,
umíme setřít prach, umíme setřít prach.
Žije jak Chitussi, jak Štolba na jevišti,
žije jak minulé, žije jak všichni příští,
žije, jak v Anglii ožívá národ náš.
Pouť budoucí je tvá, zbavena zemské tíhy,
pouť budoucí je tvá, obrazy, básně, knihy,
pouť budoucí je tvá, a ty ji uhlídáš.