Sezona 2020/2021

Sezona Závislostí

Máme za sebou sezonu a půl, která vlastně tak nějak nebyla. To se samozřejmě týká divadla. Jako společnost, ale i jako jednotlivci, jsme prožili rok a půl, ve kterém se nám zcela bez varování převrátila naše každodennost naruby. A pravděpodobně ani ještě teď nejsme schopni si plně uvědomit, kam až důsledky tohoto období sahají. Dost možná se více než o změny jedná o perspektivu či prisma, kterým na stále ty samé věci nahlížíme. Reálie se nezměnily, změnil se kontext.
Pravděpodobně jedním z fenoménů, který pandemická událost pomyslně vyslala do ringu aktualizování a prověřování, je individualismus a nezávislost. Velmi jasně a až fyzicky jsme mohli zakusit, že i když svůj vlastní vesmír prožíváme nezávisle a osobitě, nevylučuje nás to ze společnosti a existence v širších, až celosvětových, souvislostech. Pravděpodobně mnozí z nás v posledních měsících snad poprvé v životě pocítili, že ne vše je v jejich rukách a že jsou součástí většího celku. A tedy, že jsme závislejší, než jsme tušili, nebo si chtěli připustit.
Všechny čtyři premiéry, které nás v této sezoně čekají, téma současných závislostí otevírají ze svébytných a osobních pozic. Jedním z podstatných rysů „Rubínu“ je, že se na scéně pravidelně setkávají začínající tvůrci s těmi již zavedenými a zkušenějšími. V této sezoně tomu nebude jinak a rovnou dvě premiéry režírují čerství absolventi.
Doufáme, že sezona Závislostí bude plná nejen skutečných setkání, ale že si vytvoříme desetiměsíční srdcovou závislost, která nám pomůže překonat nejednu bariéru v našem myšlení i prožívání..