O divadle

Rubín dnes

Současný tým Rubínu vstupuje do páté sezony. Jeho dramaturgie se orientuje především na vytváření autorských inscenací. Autory textů jsou většinou sami režiséři, nebo dramaturgové. A studio Rubín také každoročně iniciuje dílnu na podporu vzniku nových divadelních textů Autor v domě. Mezi spolupracovníky Rubínu patří například Lucie Ferenzová, Ondřej Štefaňák, Jan Kačena, Jiří Ondra, Jana Hauskrechtová nebo Jan Frič. Stálým komprodukčním partnerem A studia Rubín je divadelní spolek Kolonie z. s.

Jednotlivé sezony v A studiu Rubín rozvíjejí vždy určité téma. Téma letošní sezony zní: Závislosti. Všech pět inscenací tohoto cyklu sleduje nějakou společenskou, myšlenkovou nebo osobní závislost. Téma ukazují v nečekaných souvislostech i perspektivách. Konkrétně se jedná o závislost na druhém člověku, na vlastním obraze, společenském systému, myšlenkových kategoriích a klišé, nebo také o pokus vytvořit si svůj nezávislý a svobodný prostor.

Jedním z cílů A studia Rubín je propojovat mladé začínající tvůrce s již zavedenějšími kolegy. Tuto sezonu do A studia Rubín vstupuje poprvé režisérka Olívia Fantúrová, režisér Adam Steinbauer, herečky Martina Jindrová, Magdaléna Kuntová a Eliška Vocelová.

Historie

A studio Rubín za svoji více jak padesátiletou existenci získalo v české divadelní kultuře jméno nezaměnitelné scény, která se ve všech svých etapách soustředila především na autorské inscenace a vznik nových divadelních textů.

Počátky Rubínu jsou spojeny s osobností režiséra, herce a dramatika Radima Vašinky a s divadlem Orfeus. Vašinka a další členové tohoto divadla během sezony 1967/68 doslova vlastními silami vytvořili prostor Rubínu ve středověkém sklepení domu U Tří korun na Malostranském náměstí.

Počátek sedmdesátých let byl Rubín spojen s politickou represí a zvýšenou kontrolou, ale také s příchodem Divadla na okraji pod vedením Zdeňka Potužila, který zde tvořil sedmnáct let. V této době se Rubín stal významnou scénou věnující se především divadlu poezie. Ke zmíněnému Divadlu na okraji se přidalo A studio (Amatérské studio). Z této mladé sekce se postupně rekrutovaly progresivní režijní a herecké osobnosti české divadelní scény osmdesátých a devadesátých let - režisér Michal Dočekal, herci Ondřej Pavelka, Eva Salzmannová, Alena Štréblová...

V devadesátých letech se Rubín stal vyhledávaným společenským prostorem. Pravidelně zde koncertoval a slavil Narozeniny významný hudebník Filip Topol.

Na sklonku milénia převzal Rubín absolventský ročník Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU a založil zde soubor Divadla Nablízko. Stěžejní inscenací této skupiny, která zde působila skoro jednu dekádu, se stalo zpracování Saroyanovy kultovní novely Tracyho tygr.

V roce 2008 do Rubínu jako umělecký šéf nastoupil dramatik Petr Kolečko s generačně spřízněnými režiséry Danielem Špinarem (současný umělecký šéf činohry Národního divadla) a Janem Fričem. Petr Kolečko napsal pro Rubín několik osobitých textů. Spolu se zmíněnými režiséry vznikly dvě nevšední a úspěšné trilogie, a inscenace Kauza Salome a Kauza Médeia, které byly nominovány na cenu Alfréda Radoka. Herečka Pavla Beretová byla za roli Salome nominována na Cenu Thálie.

Dramaturgie současného Rubínu pod vedením autorky a dramaturgyně Dagmar Fričové se orientuje především na vytváření autorských inscenací. Autory textů pro inscenace jsou většinou sami režiséři, nebo dramaturgové. Mezi spolupracovníky A studia Rubín patří například Lucie Ferenzová, Ondřej Štefaňák, Jiří Ondra, Jan Kačena nebo Jana Hauskrechtová a Jan Frič. Vedle vytváření autorských inscenací probíhá v A studiu Rubín také dílna pro začínající autory Autor v domě a tematické diskuze. Od roku 2020 A studio Rubín vytváří vlastní podcast Fade in Rubín.


Vstupenky

280 Kčplné vstupné
150 Kčsnížené vstupné — platí pro studenty, seniory a ZTP
70 Kčzvýhodněné vstupenky pro studenty AMU, JAMU, uměnovědných oborů a konzervatoří je možné zakoupit v kavárně A studio Rubín při předložení indexu či ISIC/ITIC card půl hodiny před konáním představení, pokud není vyprodáno
20% slevana hromadnou objednávku nad 8 vstupenek
Dárkové poukazyvěnujte svým blízkým zážitek. Dárkové poukazy na 2 vstupenky pro dospělé i studenty zakoupíte pouze na naší divadelní pokladně.
Permanentkapro všechny rubínovské nadšence. Jejím pořízením získáte 5 vstupenek + 1 zdarma. K zakoupení pouze na naší divadelní pokladně.
Zadaná představenípro firemní i soukromé akce, rezervaci proveďte na e-mailu b.kunstovna@gmail.com

Změna programu vyhrazena.

Uvedené ceny a slevy platí pouze na repertoár A studia Rubín.

Vstupenky vyměňujeme nebo vracíme vstupné pouze při zrušeném představení bez náhrady.

Kontakty

Ondřej Glazar

Ondřej Glazar

ředitel divadla glazar@astudiorubin.cz
Dagmar Radová

Dagmar Radová

umělecká šéfka dagmar.radova@gmail.com
Lucie Ferenzová

Lucie Ferenzová

dramaturgyně lucferenz@gmail.com
Johana Kolomazníková

Johana Kolomazníková

provoz +420 776 322 762 johanakolomaznikova@gmail.com
Barbora Kunstovná

Barbora Kunstovná

produkce a zájezdy +420 603 563 020 b.kunstovna@gmail.com
Pavla Umlaufová

Pavla Umlaufová

PR a Brand manažerka +420 723 901 326 p.umlaufova@gmail.com
Šárka Kiršner

Šárka Kiršner

ferman +420 725 396 359 vsarka@gmail.com
David Oupor

David Oupor

šéf techniky technikaasr@gmail.com
Markéta Ptáčníková

Markéta Ptáčníková

hudební dramaturgyně +420 601 582 925 quambamba@email.cz
Karolína Matušková

Karolína Matušková

grafická designérka karolina.mat@seznam.cz
Alexandra Šliková

Alexandra Šliková

grafická designérka slikova4@seznam.cz

Zájezdy

Rádi naše inscenace představíme ve vašich divadlech, multifunkčních kulturních prostorech i festivalech po celé České republice. Naši technici jsou schopni inscenaci velmi dobře přizpůsobit danému prostoru a vybrané inscenace jsou díky anglickým titulkům vhodné i pro cizojazyčné publikum. Pokud máte o některou z našich inscenací zájem, obraťte se, prosím, na Barboru Kunstovnou (b.kunstovna@gmail.com) a vyžádejte si podrobnější nabídku.

Kudy k nám

A studio Rubín
Malostranské nám. 9, 118 00 Praha 1
tel: +420 257 221 158
e-mail: astudiorubin@seznam.cz

Kavárna

Otevírací doba kavárny
po—pá: 16:00—19:30 v den představení
so—ne a svátky pouze ve dny představení: 17:00—19:30

Otevírací doba baru
pouze v době konání představení a koncertů: 18:00 – 23:59 během divadelního představení je bar zavřen

Pokladna

Otevírací doba pokladny
po—pá: 16:00—19:30 v den představení
so—ne a svátky pouze ve dny představení: 17:00—19:30

Pokladna příjímá tyto způsoby platby:
hotově (nelze platit kartou)
dárkové poukazy A studia Rubín
objednávky na fakturu: astudiorubin@seznam.cz

Technické údaje

A studio Rubín má kapacitu 65 míst v hlavním sále. Dále disponuje standardním zvukovým, světelným a projekčním parkem. Více naleznete v odkazu s technickým seznamem.

Stáhnout PDF