Home sweet home Magdalena Rejžková a Olívia Fantúrová

Bydlení je právo

Doba koronavirovná obnažila mnohé z problémů a jedním z nich je téma bydlení. “Bydlení je právo” se stalo heslem protestů procházejících Prahou. Komu je dostupné bydlení ve velkoměstě, a komu ne? Pokud je bydlení právo, jsou domov ruce, do kterých smíš plakat. Nebo taky jinak. Bydlení je nutnost. A domov místo, kde platíš nájem. Pokud na něj máš.

Jak se dnes bydlí na Malé Straně? Můžou mít ještě čtvrti v centru velkých měst duši? Nebo už ji vytlačili turisté, obchody a krátkodobé pronájmy? A jak se promění tvá každodenní stezka do “hnízda”, pokud se z ní stane turistická tepna? A je genius loci legitimní “daní”? Malá strana není zdaleka jediná čtvrť s mizející dostupností bydlení. A studio Rubín v ní existuje a tvoří přes 50 let, v divadelním prachu tvrdé realitě gentrifikace neunikneš. A co když se do toho ještě zavrtá ta otravná náplava? Nebo taky jinak. Domov je místo, kam se vždy rád vracíš. Nebo bys alespoň měl.

Dokumentární divadlo o (ne)dostupnosti bydlení v Praze, o (ne)existenci sousedských vztahů a otázce, zda lokální komunita stále žije.

Text
Magdalena Rejžková a Olívia Fantúrová

Dramaturgie
Dagmar Fričová a Lucie Ferenzová

Režie
Olívia Fantúrová

Scéna a kostýmy
Andrijana Trpković nebo Jana Hauskrechtová

Hrají
Petr Jeništa, Alena Štréblová, Eliška Vocelová

Premiéra
prosinec 2021